Stecci u Imotskoj krajini

Sadrzaj | Uvod | Tipologija stecaka | Radionice - kamenolomi | Rasprostranjenost | Ukrasavanje stecaka | Bordure | Simboli | Figure | Natpisi | Zakljucak | Summary | Literatura:

Simboli

     

  

          Najjednostavniji simbol je križ. Simbolizira kršćansku vjeru i žrtvu Isusa Krista. U početku istraživanja stećaka križ nije povezivan s vjerom,  smatrano je da je to bilo značenje tadašnje pismenosti. Što je naravno apsurd. Znak križa je vrlo čest na imotskim stećcima i javlja se u različitim varijantama: jednakokračni ili grčki križ, latinski križ, crux hastata ili egipatski ankh, svastika, malteški, križ sv. Andrije, križ sa vrhovima koji prelaze u krugove, križ označen sa pet rupa poredanih vertikalno i horizontalno, križ stiliziran od grana stabla ili petlji  i jedan slučaj ljiljana tzv. Crux Gemina.   

            Može se pretpostaviti da su kovači sve te križeve vidjeli na oklopima i zastavama vojski koje  su prolazile ovim krajevima. Pošto je to bilo vrijeme križarskih ratova vjerojatno je mnogo ratnika prolazilo tim krajem, te je to blještavilo oklopa i raskoš boja i simbola na vitezovima ostavilo snažan dojam na majstore kovače.

           Jeruzalemski križ predstavlja Golgotu i simboliziraju ga tri križa, od kojih je srednji veći i izdignut, a dva manja su sa strane. Nalazimo ga  na lokalitetu Mramori u Lovreću i na stećku kod Pezinih kuća, na Berinovcu u Lokvičićima.  Postoji i križ od tordiranog užeta, stoji na stalku, završava krakovima koji se šire poput listova (sl.1.). Čest je i antropomorfni križ čiji je gornji krak  zaobljen u obliku badema, a vodoravni krakovi su blago slomljeni pa se ima dojam da čovjek drži raširene ruke (sl.15.).

          Stilizirani ljiljani su uz križeve jedan od češćih motiva. Po M.Wenzel najveći broj simbola stiliziranog ljiljana nalazi se baš u Imotskoj krajini, a u krajevima južno i istočno od Neretve ih uopće nema. Razumljiva je pojava i učestalost stiliziranog ljiljana. To je simbol kojeg su koristili bosanski vladari, porijeklo mu je s francuskog dvora jer je Anžuvinska dinastija bila rodbinski povezana s bosanskom dinastijom Kotromanić. Ljiljan se u Imotskoj krajini pojavljuje u dva oblika koja  M. Wenzel ih povezuje s muškom i ženskom plodnošću.[1] Imamo Imotski simbol „A“ i Imotski simbol „B“.  Simbol „A“ je označavao žensku plodnost. Povezuje se sa egipatskim križem – crax onsata  koji je bio povezan s obnavljanjem života i trudnicama.  Simbol „A“ se rašlja pri dnu i obično je to područje ispunjeno ili cvijetom ljiljana, križem, kolutom ili nečim što bi moglo predstavljati ljudsku figuru. Simbol „B“ ima jedno deblo iz kojeg izbijaju grane.[2]         

 



[1] M. WENZEL, 1965, 163.

[2] M. WENZEL, PPUD 14 /1964, 79-93.

           Dvojna spirala se također povezuje sa kultom plodnosti i života. Spirala je čest  motiv po imotskim stećcima. Ovaj simbol se smatra drvom života. Još od prapovijesti spirala se povezuje sa ženskom utrobom za koju se mislilo da ima oblik dvojne spirale. Prikazuje se tako da se iz debla spirale izvijaju svaka na svoju  stranu.                 

Polumjesec i zvijezda se često javljaju na imotskim stećcima u plićem ili u izrazitom reljefu kao što je to slučaj sa ovim simbolom sa Pratrove glavice u Ričicama.  Nekad se javljaju odvojeno, mada u 90% slučajeva nastupaju zajedno kao jedinstveni simbol. Polumjesec i zvijezda šestokraka koju još nazivaju i Jupiterova zvijezda u srednjem vijeku simboliziraju Illyricum. Prema  P.R.Vitezoviću mjesec označava narod, a Jupiter ljubitelji zvijezda nazivaju velikom srećom. Prema Ptolomeju ovaj simbol i ta kombinacija podaje izvrsno zdravlje i dug život. A po meni upotreba ovog simbola kojeg su ti stari ljudi mogli vidjeti u ranu zoru obećava miran zagrobni život. Mijenjanje mjesečeva oblika je vjerojatno snažno djelovalo na ljude od najstarijih vremena do danas. Smatra se da mjesec svojim mijenama, postajanjem i nestajanjem predočava izmjenu života i smrti. Dakle simbolizira smrt ali i nadu u uskrsnuće. Pomrčina Sunca, Mjeseca i pojava zvijezde repatice su tri fenomena koja su u srednjem vijeku ulijevali strah i povezivani su s ratovima, epidemijama i glađu.  O tome i raznim  konstelacijama piše i detaljizira Kužić u svojoj dizertaciji. [1]

           Simbol polumjeseca i zvijezde uzrokom je masovnih uništenja stećaka jer su ih svećenici smatrali turskima i poticali su na uništenje misleći da tako jačaju nacionalnu svijest i vjeru. Turci su simbol polumjeseca i zvijezde preuzeli od Bizanta, tek nakon osvajanja Carigrada. Polumjesec i zvijezda se često nalaze na bosanskom novcu i na njihovim obiteljskim grbovima. U kršćanskoj ikonografiji  često se javljaju polumjesec i zvijezda, često je Bogorodica prikazivana kako stoji na polumjesecu, a iznad nje su često mnoštvo ili jedna zvijezda.              



[1] K. KUŽIĆ, 2005, 47.

Oklopljena ruka ili ruka bez oklopa, sa mačem  često se nalazi po stećcima, u različitim kombinacijama, na štitu, samostalno, uokvirena trakama itd. Taj motiv se pripisuje grbu Rame. Zmija se javlja rijetko na stećcima no u Imotskoj krajini se javlja na tri mjesta. Zmije uobičajeno simboliziraju podzemlje i pakao. Na jednom su zmije u kombinaciji s križevima, na drugom su s ljudskom figurom, a na trećem se pojavljuje zmija i štap. Ptica je simbol pokojnikove duše. Također se smatra da jelen, konj, pas, riba, zmija, i neke druge životinje se dovode u vezu s dušom pokojnika.[1] Pas je često prikazan kao element lova.



[1] Š. BEŠLAGIĆ, 1982, 133.

Motiv štapa je čest na području Ciste i Lovreća. On obično simbolizira vlast.[1] U Vinjanima na istočnoj strani sljemenjaka, vidi se štap sa spiralnim završetkom drške. Štap može simbolizirati velikodostojanstvenika ili seoskog poglavara. Tordirani štap kakav se javlja u Imotskoj krajini simbol je vlasti i časti pokopanog.[2]  Motiv grana i drveća također je čest u Imotskoj krajini. Povezuje se  s drvom života. Možda su ovi prikazi  preuzimani s nekih antičkih sarkofaga. Na sljemenjaku iz Studenaca se također vidi stablo u obliku palmete (sl. 58.).



[1] L. KATIĆ, 1954, 131-182.

[2] Š. BEŠLAGIĆ, 1982, 245.

    

 

.....